Miben segíthetünk?

Emlékezés az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra Vörösváron

Emlékezés az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra Vörösváron
2021. március 15.

Dr. Fetter Ádám ünnepi beszéde

A Ti életeteknek a szabadság olyan, mint a halnak a víz, madárnak a levegő, vadnak a rengeteg. Legyetek inkább halni készek véle, mint élni nélküle. Midőn mindeneteket föláldozátok érte és a szabadságot megnyerétek, nem vesztétek semmit, hanem nyertetek mindent." - hangzik Bozzai Pál forradalmár gondolata 1848-ról

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Vörösváriak! Kedves Ünneplők és Emlékezők!

 Köszöntöm mindannyiukat március 15-ei ünnepünkön, mellyel az 1848-as forradalom és az 1849-es szabadságharc nagyjai előtt tisztelgünk. 173 év telt el azóta, hogy történelmünk egyik legfelemelőbb pillanatait, óráit, napjait élte át a pesti ifjúság idealizmusa, mely győzedelmeskedett a mindig lehúzó kishitűséggel szemben. A pillanatot megragadni a fiatalok bátorságára volt szükség. Ez nem a csendes bölcselet időszaka volt. Hiszen az egyik legnagyobb cél Magyarország politikai és gazdasági függetlenségének elérése volt. 

 Visszakanyarodva a történésekhez látható, hogy a reformkor politikusai után jött egy fiatal generáció, az ún. „országgyűlési ifjak”, a kor olyan fiatal tehetségével a soraikban, mint Petőfi vagy Jókai, akik cselekedni is mertek a drámai pillanatban. Mindenki ismeri a legnevezetesebb konkrétumokat:

A 12 pont ismertetése és kinyomtatása, a Nemzeti dallal együtt, a bebörtönzött Táncsics Mihály kiszabadítása, a betiltott Bánk Bán előadása és még sorolhatnám.

Bár a szabadságharc, ha a hatalmas túlerő le is verte, nem bukott el. Hisz…

„Az nem lehet, hogy annyi szív Hiába onta vért, S keservben annyi hű kebel Szakadt meg a honért.”

Nem bukott el, mert a 12 pont egyik legfontosabb követelése a jobbágyfelszabadítás megvalósult. Talán ez az egy dolog is megérte a rengeteg áldozatot, mert a szabadság napi valósággá vált sokak számára. Nem bukott el, mert példa és erő a zsarnokság elleni küzdelemben, 1848! Ne feledjük, hogy a márciusi forradalom és szabadságharc a kegyetlen megtorlás ellenére is előkészítette egy bölcs kiegyezés lehetőségét, egy szinte példátlan fejlődést 1867-től az első világháború vérzivataráig. Deák Ferenc és társai felismerték az egyetlen esélyt hazánk kulturális és gazdasági felemelkedéséhez. Elődeink nagyon is megbecsülték 1848 emlékezetét. Nekünk egy békés rendszerváltás gyermekeinek is meg kell becsülnünk. Belőle tanulhatjuk meg életre váltani a szabadságot, az emberhez méltó teljes életet. A szabadság csak lehetőség és nem örökkévaló. Nap-nap után, újra meg újra meg kell küzdeni érte. Kívánom, hogy ez a küzdelem sikert hozzon a Nemzetnek, Pilisvörösvárnak, Önöknek és a családjuknak, barátaiknak! 

Végezetül 48-nak van egy másik nagy tanulsága, hogy széles összefogással sikerült a történelmi távlatból már látható sikert elérni. Talán nem kellene ma is jobban összefogni egymásért egy jobb Világért? A kirekesztés ellenségeket szülhet. Az összefogás, a megegyezés, a közösség viszont a legyőzhetetlen erőnek a szimbólumai.

Tisztelet a Hősöknek!

dr. Fetter Ádám
polgármester

Videó
2021-ben így emlékeztek a vörösvári iskolák: Pilisvörösvári Templom Téri Német Nemzetiségi Általános Iskola 4.d. osztály Nagy Vanda osztályfőnök, Német Nemzetiségi Általános Iskola Varga Anita tanítónő összeállítása (részlet), Friedrich Schiller Gimnázium 7. a. osztály Bán Áron, Méhes Péter és Szmetana Balázs tanárok vezetésével, Palánta Általános Iskola 7.osztály
Készítette: Pilis Televízió


Galéria
Központi ünnepség elmaradt, az első koszorúk elhelyezésére március 12-én került sor.
Készítette: Polgármesteri Hivatal

Kérjük mindazokat, akik a Hősök terén koszorút, virágot, mécsest helyeznének el az emlékműnél mindannyiunk biztonsága érdekében a távolságtartás szabályait betartva tegyék ezt, valamint viseljenek maszkot.

 

Kapcsolódó videó
Kapcsolódó linkek / dokumentumok
Hírek []
Események []
Dokumentumok []
Aloldalak []