A Pilisi-medence Egészségügyi Alapítvány közel 30 évvel ezelőtt, 1991-ben kezdte meg működését. Az Alapító okiratában megfogalmazottak szerinti célja a mentés és az alapellátás támogatása, ezen felül többek között a betegségmegelőzés terén végzett tevékenységek, valamint az Európai Unióhoz az egészségügy terén való felzárkózást elősegítő tevékenységek támogatása.
Az Alapítvány fontosnak tartja a mentés és a sürgősségi ellátás mellett a társadalmi elsősegélynyújtás fejlesztését, illetve minden olyan kezdeményezést, melynek eredményeképpen javulhat a lakosság egészségi állapota, biztonsága.
Az Alapítók: a Pilisvörösvár és Környéke Ipartestület 45 tagjának képviseletében Kohlhoffer Mihály, 16 mentődolgozó képviselőjeként Magonyi József, az egykori községgondnokság 8 dolgozója képviseletében: Patakiné Kellner Anikó. Dr. Sebes Gábor 32 orvos, és rendelőintézeti dolgozó képviseletében, illetve egyéni támogatóként Fedász Ferenc, Halmschlager Antal, Hofstädter István, Bizinger Ferenc, Kovács Antal, Nick Judit, Müller János, Krausz Tamás, Piehl Géza. Sajnos néhányan már nincsenek közöttünk.
A Kuratórium jelenlegi tagjai: Dr. Für Zoltán elnök, Dr. Mártai István titkár, Dick Gáborné, Kollár László, Molnár Sándor, Solymosi Gyula.
Az Alapítványban mindenki úgynevezett „társadalmi munkában”, ellenszolgáltatás nélkül tevékenykedik.
Az Alapítvány eddigi tevékenysége röviden, a teljesség igénye nélkül:
A kiemelt cél elérése érdekében az Alapítvány 1993 augusztusában igen komoly szervezéssel, a térségi önkormányzatok támogatása, valamint nagy társadalmi összefogás eredményeként és sok-sok felajánlott munka árán egy korszerű mentőállomás kulcsait adta át az Országos Mentőszolgálatnak. A mai napig ez az egyetlen mentőállomás az országban, mely alapítványi beruházásban épült. 1995-ben az épület a II. ütemben bővítésre került. Elkészült a Rendelőintézetet és a Mentőállomást összekötő épületrész, mely jelenleg a Szakrendelő munkáját segíti. 1996 januárjában a központi orvosi ügyelet is helyet kapott az épületben, ezzel az elsődleges cél teljesült. Az országban elsők között egy olyan épületegyüttes alakulhatott ki, ahol a háziorvosi szolgálatok és a szakrendelések mellett a Mentőszolgálat végzi a komplex sürgősségi ellátást.
A PIMEA munkájának további eredményei:
A pilisvörösvári rohamkocsi éjszakai működtetése évekig az Alapítványon keresztül történt. A védőnői épületben CTG-helyiség került kialakításra. A Városi Napos Oldal Szociális Központ indulásakor az Alapítvány fekhelyeket, majd egy betegemelő szerkezetet adományozott az intézménynek, később egy Volkswagen mikrobusz átadásával is segítették a munkát. Rendszeresen megszervezték a Mentők-napi ünnepséget és a mentős bálokat. A pilisvörösvári Mentőállomás állagmegóvására és felújítására folyamatos támogatást nyújtottak. Az Alapítvány biztosította a mentőautók felszereltségének fejlesztését, és a hatékony dolgozói képzés, valamint elsősegélynyújtás oktatása érdekében egy újraélesztő fantomot is beszereztek. A Friedrich Schiller Gimnázium könyvtára és kollégiuma részére ismeretterjesztő és egészségre nevelő kiadványokat vásároltak. Az általános iskolások részére a mentők munkájával kapcsolatos rajzpályázatot hirdettek. A Szakorvosi Rendelőintézet részére nyomtatót, a veszélyes anyagok tárolásához hűtőt szereztek be, a laboratóriumnak számítógépes szoftvert adományoztak. A fiatalok körében végzett kábítószer ellenes felvilágosítás keretében képzőművészeti pályázatot írtak ki. Támogatták az életveszélyessé vált ifjúsági orvosi rendelő felújítását. Pilisvörösvár erdélyi testvértelepülésének, Borszéknek Renault Traffic típusú mentőautót adományoztak. A pilisvörösvári Polgárőrség munkáját egy Lada Niva típusú gépkocsi ajándékozásával segítették.
2018-ban a Mentőállomás 25 éves fennállása alkalmából sor került az épület előtti terület rendbetételére, egy teljes belső tisztasági festésre, új fekvőhelyek beszerzésére. A jubileum alkalmából az Alapítvány nagyszabású ünnepséget szervezett, családi mentő-nappal és esti ünnepi műsorral. Az idei évben beérkezett eddigi támogatásokból egyéni védőeszközöket szereztek be a helyi és a környező települések háziorvosai és védőnői részére.
A félautomata defibrillátor program keretében az Alapítvány a Szakrendelő és a Pilisvörösvári Önkéntes Tűzoltó Egyesület számára egy-egy defibrillátor készüléket ajánlott fel. 2015-ben pályázatot írtak ki félautomata defibrillátorok kihelyezésére, melynek célja, hogy térségünk minél több, nagyobb létszámú vagy nagy forgalmú intézménye, munkahelye rendelkezzen félautomata defibrillátor készülékkel, illetve az érintett intézmények dolgozói közül minél több alkalmazott ismerje meg és készségszinten sajátítsa el az újraélesztés során szükséges teendőket. Ezen pályázat keretében összesen 8 készülék beszerzése és átadása történt meg, melyhez kapcsolódóan az Alapítvány újraélesztési képzést szervezett a nyertes intézmények dolgozói, azaz közel 80 fő részére a Mentőállomás bajtársainak segítségével. Az erdélyi Parajd város önkormányzatának egy félautomata-defibrillátor készüléket adományoztak. 2019-ben a Pilisvörösvári Polgármesteri Hivatal is kapott egy defibrillátort, s az ott dolgozók is részesültek képzésben.
Az elmúlt közel 3 évtized sikereihez hozzájárultak azok a helyi vállalkozók, kivitelezők, akik a Mentőállomás felépítésében, valamint időszakos felújításaiban közreműködtek, és nem utolsó sorban a siker kulcsa az a társadalmi összefogás, melynek keretében magánemberek, cégek, hosszú évek óta anyagi és erkölcsi támogatást nyújtottak, jelezvén, hogy fontosnak tartják a térség egészségügyének fejlesztését.
Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a Pilisvörösvár Város Díszpolgára cím és a Pilisvörösvárért emlékérem alapításáról és adományozásáról szóló 6/1993. (III. 4.) önkormányzati rendeletében biztosított jogkörében eljárva a Pilisi-Medence Egészségügyi Alapítvány részére a Pilisvörösvári Mentőállomás létrehozásában, valamint a térség lakosságának egészségmegőrzésében és gyógyításában vállalt jelentős szerepe elismeréseképpen Pilisvörösvárért emlékérmet adományoz.