Miben segíthetünk?

Cseléd vagy család? Állattartás Pilisvörösváron

Cseléd vagy család? Állattartás Pilisvörösváron
2025. április 28.
A menhely, ahol a kutya érdeke az első.

„Halló, sintértelep?” – „Nem” – mondja Adrienn, és leteszi a telefont. Az Ürömi Állatotthon működése és hitvallása ugyanis olyan messze van a sintértelep fogalmától, mint az ovis menza a Michelin-csillagtól.

Az ürömi körforgalomtól nem messze található az a hatalmas terület, ami a Duhajdombi Kutyaiskolának és az Ürömi Állatotthonnak egyszerre ad otthont. Aki odaér, azt hangos, 70-80 tagú ugatókórus fogadja, majd feltűnik vagy Szűcsné M. Adrienn, a hely vezetője, vagy Szőnyi-Bellér Ildikó, aki kutyakiképző és önkéntes.

Adrienn – mondhatni – beleszületett a kutyás életbe, hiszen nagymamája, Eőry Gyuláné volt az első női kutyakiképző Magyarországon, és ő alapította a kutyaiskolát is, amelyet 1998-ban vett át tőle unokája. Adriennék ugyanebben az évben vásárolták férjével, Szűcs Attilával az ürömi telket, ahol a mai napig működik az állatotthon. Adrienn elvégzett egy ebrendészeti tanfolyamot is, hogy ne csak kiképezni, hanem menteni is tudja a környék kutyáit. Így összesen hét településen lát el ebrendészeti feladatokat: Pilisvörösváron, Pilisszántón, Pilisszentivánon, Remeteszőlősön, Solymáron, Ürömön és Pilisborosjenőn.

Szőnyi-Bellér Ildikó menedzserből lett kutyakiképző, a reklámvilágban szerzett tehetségét most az állatotthon és a kutyák PR-osaként kamatoztatja. Ildikó mellett több alkalmi és állandó önkéntessel dolgozik a menhely, ha a fenti hét település egyikén kóbor kutyáról jön a hír, már megy is valaki a chipleolvasóval.

„Az Ürömi Állatotthont elsősorban a segítő szándék jellemzi. Szóljanak, megyek, csinálom, segítek” – mondja Adrienn, aki elsősorban nem a büntetésre, hanem a partnerkapcsolatra épülő megoldáskeresésre törekszik a gazdákkal. Ha befognak egy kutyát, az természetesen bekerül a befogási naplóba, amivel a települések jegyzőinek tartoznak számot adni, de első alkalommal nincs pénzbírság, csak figyelmeztetés, valamint tanácsadás a hasonló helyzetek elkerülésére. Amelyik kutyában nincs chip, azt elviszik valamelyik állatorvoshoz az öt közül, akikkel Adriennék kapcsolatban vannak, és a kutyust már chippel együtt kapja vissza a gazdája. (A mikrochip 2013 óta minden kutyának kötelező.) Pénzbírságra és komolyabb szankciókra csak többszöri befogás után, a gazda részéről való együttműködési szándék hiányában kerül sor.

A chip és gazda nélküli, „igazi” kóbor állatok két hét karanténidőszak után kezdhetik meg a gazdikeresést. Ezt az időszakot sem szabad összehasonlítani azokkal a gyepmesteri telepekkel, ahol szűk kennelekbe zárt, szomorú állatok várják az altathatósági határidőt. Az ürömi menhelyen egyébként sem altatnak el egészséges kutyát.

A menhelyen töltött napokat főleg az önkéntesek segítségével teszik szebbé Adriennék, ezért folyamatosan várják a lelkes kutyabarátokat, akik örökbe ugyan nem tudnak fogadni, de alkalmanként szívesen kutyáznának kicsit.

A csapat folyamatosan dolgozik a bekerülő állatokkal: akit kell, megpróbálnak szocializálni, pórázhoz szoktatni, kiismerni a jellemét, megtippelni a korát, és ezen információk birtokában keresnek neki gazdát.

Jelenleg kb. nyolcvan kutya várja, hogy családtag lehessen, Adriennék pedig gőzerővel keresik a lehetséges gazdikat: online a közösségi média oldalain, élőben pedig nyílt napokkal és egyéb programokkal adnak lehetőséget az állatbarátoknak megismerkedni a négylábúakkal. Legközelebb május 11-én tartanak egy nagyszabású gyereknapot: lesz zene, tánc, 40 méter hosszú profi akadálypálya, enni-innivaló, és természetesen a kutyaiskolai bemutató sem maradhat el.

Aki érdeklődik az Ürömi Állatotthon és a Duhajdombi Kutyaiskola élete iránt, vagy segíteni szeretne, itt minden információt megtalál: www.uromimenhely.hu

Gelencsér Zsófia

Hírek []
Események []
Dokumentumok []
Aloldalak []